O owczarni (J. 10:1-10)

“Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie.” J. 10:9

Owce są zwierzętami znanymi z tego, że bardzo przywiązują się do głosu. Młode owieczki słyszą i odpowiadają na głos swojej matki. Podobnie przywiązują się do głosu swojego pasterza. Pasterz nadaje swoim owcom imiona, a one przychodzą kiedy słyszą jego wołanie. Nie reagują na wołanie obcego, ponieważ nie znają jego głosu. 

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą. Kto zaś wchodzi przez drzwi, jest pasterzem owiec. Temu odźwierny otwiera i owce słuchają jego głosu, i po imieniu woła owce swoje, i wyprowadza je. Gdy wszystkie swoje wypuści, idzie przed nimi, owce zaś idą za nim, gdyż znają jego głos. Za obcym natomiast nie pójdą, lecz uciekną od niego, ponieważ nie znają głosu obcych. Tę przypowieść powiedział im Jezus, lecz oni nie zrozumieli tego, co im mówił.

Ta przypowieść skierowana była do faryzeuszów, którzy dopiero co zarzucali Jezusowi, że nie jest z Boga, bo nie przestrzega sabatu. Zarzucano mu, że uzdrowił ślepego od urodzenia w sabat. Dlaczego faryzeusze nie zrozumieli tego, co im mówił? Ponieważ nie byli z jego owiec, nie znali jego głosu. Byli złodziejami i zbójcami, którzy szukali chwały wśród ludzi, a nie chwały Boga.

Wtedy Jezus znowu powiedział: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, Ja jestem drzwiami dla owiec. Wszyscy, ilu przede mną przyszło, to złodzieje i zbójcy, lecz owce nie słuchały ich.

Wszyscy, którzy próbują przyjść i prowadzić owce przed Jezusem Chrystusem są złodziejami i zbójcami. Próbują ukraść nie tylko same owce, ale przede wszystkim okradają naszego Zbawiciela z czci i chwały, która należy się tylko jemu. 

W innym miejscu ostrzega nas Pan Jezus, że “wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest Chrystus, i wielu zwiodą.” Mt. 24:5. Niech będzie przeklęty każdy kto przychodzi rzekomo w imieniu Jezusa Chrystusa, a głosi nam ewangelię inną od tej, która była zwiastowana i którą przyjęliśmy, że Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy i trzeciego dnia zmartwychwstał.

Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie. Złodziej przychodzi tylko po to, by kraść, zarzynać i wytracać. Ja przyszedłem, aby miały życie i obfitowały.

Pan Jezus mówi do nas: Ja jestem drzwiami dla owiec. Cóż to znaczy? Jak ktoś może być drzwiami? Pan Jezus jest nie tylko naszym dobrym Pasterzem. Jest też drzwiami przez które możemy przyjść do Boga Ojca. “Nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.” J. 14:6b

Tylko przez Pana Jezusa poznajemy Ojca, tylko przez Chrystusa możemy przyjść do Boga. Nie ma innej drogi. Tylko ten, kto próbuje wejść do Królestwa Bożego przez Jezusa Chrystusa, będzie zbawiony i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie.

Duszo! Czy słyszysz głos swojego Pasterza? On woła ciebie przez swoje Słowo. Jeśli rozpoznajesz ten głos, nie wahaj się i biegnij w jego stronę. Czekają Cię zielone niwy, spokojne wody. Jezus Chrystus da ci chleba żywota, napoi cię wodą życia, pokrzepi twoją duszę. Biegnij i wierz!

image_pdfŚciągnij PDFimage_printWydrukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę