Nie troszczcie się (Mt. 6:24-34)

“Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego.” Mt. 6:33

Nikt nie może dwom panom służyć. Nie można służyć jednocześnie Bogu i temu światu. Pan Jezus naucza nas, że aby służyć Bogu, musimy być solą i światłością tego świata. Mamy nie żyć według jego modły, lecz nasza światłość ma tak świecić, aby inni ludzie widzieli nasze dobre uczynki i chwalili Ojca, który jest w niebie. (Mt. 5:13-16)

W dzisiejszej ewangelii Pan Jezus mówi nam byśmy się nie troszczyli. On wie, że będąc na tym świecie ciężko jest nam nie myśleć o jego codziennych problemach i znojach. Nasze fizyczne ciała mają swoje potrzeby. Musimy jeść, pić, ubierać się. Pan Jezus wie, jak bardzo troski o te potrzeby mogą nas odciągać od Boga. Dlatego aż pięciokrotnie powtarza nam “nie troszczcie się.”:

  • “Nie troszczcie się o życie swoje.” (w. 25)
  • “Któż z was, troszcząc się, może dodać do swego wzrostu jeden łokieć?” (w. 27) 
  • “Czemu się troszczycie?” (w. 28)
  • “Nie troszczcie się więc i nie mówcie: Co będziemy jeść? albo: Co będziemy pić? albo: Czym się będziemy ” (w. 31)
  • “Nie troszczcie się więc o dzień jutrzejszy” (w. 34)

O małowierni. Troska o rzeczy doczesne świadczy o słabej wierze. Pan Bóg wie doskonale o naszych potrzebach. Czy naprawdę sądzimy, że Wszechmogący Bóg, który stworzył nie tylko nas, ale cały wszechświat nie zaspokoi najbardziej podstawowych, fizycznych potrzeb swoich dzieci? 

Pan Jezus naucza, że tych wszystkich rzeczy szukają poganie, czyli niewierzący. Brak wiary jest grzechem, dlatego Pan Jezus taki nacisk kładzie na to, byśmy się nie troszczyli. Ze wszystkimi naszymi potrzebami mamy zaufać Bogu. Na tym polega życie w społeczności z Nim, że ze wszystkim zwracamy się do niego w modlitwie, a On dba o nas i odbiera należną mu cześć i chwałę.

“On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego?” Rz. 8:32

Zamiast trosk o doczesność, mamy przede wszystkim szukać Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości. Cóż to jest Królestwo Boże i skąd będziemy wiedzieć, że je znaleźliśmy? Poznamy, że jesteśmy w Królestwie Bożym, jeśli poznamy jego Króla. Jeśli w naszych sercach panuje Jezus Chrystus, to jesteśmy uczestnikami jego Królestwa. 

Tylko wówczas przez Boga poczytani jesteśmy jako sprawiedliwi, przez wiarę naszą, że Jezus Chrystus umarł za grzechy nasze. Naszym jedynym celem w życiu powinno być by to Królestwo znaleźć i się do niego dostać i w nim trwać, tak aby uwielbione było imię Jezusa Chrystusa. Jego Słowo mówi nam, że wszystko inne będzie nam dodane. 

image_pdfŚciągnij PDFimage_printWydrukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę