Ogród Getsemane, wznoszący się na zboczu po zachodniej stronie Jerozolimy, stanowi miejsce o niezwykłym znaczeniu w historii chrześcijaństwa. Nazwa ta pochodzi z hebrajskiego słowa oznaczającego „olejek” lub „miasto oliwne”, co odnosi się do obfitości drzew oliwnych w tym regionie.
Opisany w Ewangeliach, Ogród Getsemane stał się miejscem niezwykłej dramaturgii i duchowego zmagania. To tutaj Jezus, w ostatnich chwilach przed swoim uwięzieniem i krzyżowaniem, przychodził modlić się do Boga Ojca. W tej oazie zieleni, otoczonej drzewami oliwnymi, Jezus przeżywał głęboką agonię ducha, znając zbliżającą się swoją mękę i śmierć.
W ewangelicznym opisie, Ogród Getsemane stał się świadkiem dramatycznych wydarzeń. To właśnie tam Judasz Iskariota zdradził Jezusa, wiodąc grupę żołnierzy i przywódców religijnych, którzy mieli Go aresztować. Jezus, w tej najtrudniejszej chwili, modlił się, błagając Boga, aby odwrócił od Niego to cierpienie, jednakże poddając się woli Ojca:
„Ojcze! jeźli chcesz, przenieś ten kielich ode mnie; wszakże nie moja wola, lecz twoja niech się stanie.” (Ew. Łukasza 22:42)
Ogród Getsemane pozostaje miejscem duchowego znaczenia dla chrześcijan, przypominającym o męce, modlitwie i oddaniu się woli Bożej, które symbolizują życie i posługiwanie Jezusa Chrystusa. Dla pielgrzymów i wiernych, odwiedzenie tego świętego miejsca staje się momentem refleksji, modlitwy i skupienia, w którym można zbliżyć się do tajemnicy zbawienia ofiarowanego przez Chrystusa.