Nie sądźcie, a nie bądziecie sądzeni (Ew. Łukasza 6:37-46)

Nie sądźcie, a nie bądziecie sądzeni (Ew. Łukasza 6:37-46)

“Ludzie źli nie zrozumiewają sądu; ale którzy Pana szukają, rozumieją wszystko.” Przypowieści Salomona 28:5

„Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”. Uważam, że jest to werset Biblii, który jest najczęściej źle interpretowany i wyjmowany z kontekstu. Jak często słyszymy ludzi mówiących, że chrześcijanie nie powinni osądzać drugiego człowieka? Ale czy tak jest? Dzisiaj chcę wam pokazać, jak myląca może być taka interpretacja i jak powinniśmy właściwie czytać te słowa.

Biblia mówi nam, że „Aleć duchowny rozsądza wszystko” (1 Kor. 2:15). Według Pisma Świętego będziemy sądzić nawet anioły! Sąd jest częścią naszego dziedzictwa, które mamy w Panu Jezusie Chrystusie, przez którego nasze dusze są zbawione. „Azaż nie wiecie, iż Anioły sądzić będziemy? A cóż tych doczesnych rzeczy?” (1 Kor. 6: 3).

Wiemy, że zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Dlatego jako chrześcijanie powinniśmy wykazywać te same cechy, co Bóg, którego nazywamy naszym Ojcem. Duch prawdy uczy nas odróżniać dobre rzeczy od złych. Osądzamy poprzez Słowo Boże, które jest naszą soczewką. Czyniąc to, oddajemy całą chwałę Bogu pamiętając, że „sam Bóg jest sędzią”. (Ps 50: 6). A Apostoł Paweł w liście do Tymoteusza potwierdza: „Pan, sędzia sprawiedliwy” (2 Tym. 4: 8). Sąd należy do Pana Jezusa Chrystusa. Jest On ostatecznym autorytetem we wszystkich sprawach.

Jak zatem powinniśmy zrozumieć ten werset? Co on to tak naprawdę znaczy? „Nie sądźcie, a nie bądziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, a będzie wam odpuszczono.” Jeśli przeczytasz pełny werset w kontekście całego fragmentu, zobaczysz, że osądzanie nie jest nam zabronione. Pan mówi nam, abyśmy nie osądzali w taki sposób, aby potępiał drugą osobę.

Osądzanie i napominanie jest dobre. Pomaga pokutować, kroczyć prostą drogą i zbliżyć się do Boga. Jednym ze znaków prawdziwej miłości względem bliźniego jest to, że dajesz tym, których kochasz, sprawiedliwy osąd. Jeśli uważasz kogoś za przyjaciela, czy nie byłbyś wdzięczny, gdyby ta osoba powiedziała Ci, że to, co robisz, może nie podobać się Bogu? Nie ma nic gorszego niż pochlebne słowa zakrywające wyraźnie widoczne wykroczenia. „Lepsza jest przymówka jawna, niżeli miłość skryta. Lepsze są rany od przyjaciela, niż łagodne całowanie człowieka nienawidzącego. ” (Prz. 27: 5-6)

Dzisiejsza przypowieść uczy nas, że musimy oceniać rzeczy we właściwej kolejności. Jak pisze Apostoł Piotr w swoim liście: „Albowiem czas jest, aby się sąd począł od domu Bożego; a ponieważ najprzód zaczyna się od nas, jakiż będzie koniec tych, co są nieposłuszni Ewangielii Bożej?” (1 Piotra 4:17). Sąd Boży musi zacząć się od nas samych. Musimy zobaczyć tę belkę w naszych oczach i tylko wtedy, gdy dzięki Panu się jej pozbędziemy, będziemy mogli prowadzić innych i im pomagać. Jeśli osądzamy według Biblii, powinniśmy też pozbyć się hipokryzji. „Izali może ślepy ślepego prowadzić? azaż nie obadwaj w dół wpadną?” (Łukasz 6:39). Musisz przejrzeć na oczy, zanim będziesz mógł poprowadzić innych.

Standard ustanowiony przez Boga dla Jego ludu jest taki: „Nie jestci uczeń nad mistrza swego; lecz doskonały będzie każdy, będzieli jako mistrz jego.” (Łukasz 6:40) Oto przykład, który jest nam przedstawiony: Pan Jezus Chrystus. Czy ktokolwiek z nas jest bliski życia w miłosierdziu, współczuciu, jak nasz mistrz? Oczywiście, że nie! Tylko cisi i pokorni ujrzą nieskończoną przepaść między naszym sposobem życia a życiem Pana Jezusa Chrystusa. On nigdy nie zaniedbywał okazywania miłosierdzia, życzliwości, dobroci. Ja, jako chrześcijanin oceniam się według tego standardu. Biorę Słowo Boże. Patrzę na Boże prawo i jestem potępionym grzesznikiem, który na nic nie zasługuje! Jestem osądzony!

Ten sąd popycha mnie do szukania Bożego miłosierdzia i łaski każdego dnia. Chcę, aby ta łaska okazała się w moim życiu, aby dobre uczynki świadczyły o tym skarbie, który mam w sercu. Bóg ma rację, mylę się! To jest wyrok.Uznaje Jego prawdę objawioną nam przez ewangelię. Nieskończona przepaść jest teraz zamknięta przez krew Chrystusa!

Wykorzystaj dany przez Boga instrument osądu, aby rozpoznać twój problem: belkę w oku. Znajdź tę ciemność, którą masz w sercu i przyznaj się do niej Bogu. Co próbujesz ukryć przed Nim? Kiedy odkryjesz swoją chorobę, doprowadzi Cię ona do jedynego lekarstwa: łaski Bożej objawionej nam przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. On jest naszym zbawieniem i drogą do przebaczenia. On jest światłem, które może wyleczyć Twoje rany i dać Ci życie wieczne.

Nie usuwaj słów „nie sądź” z kontekstu całego nauczania Biblii. Pan zabrania w tym fragmencie hipokrytycznego sądu i sądu bez litości. Wyrok, który potępia inną osobę, narusza władzę i autorytet. Nie oddaje całej chwały Bogu. Ci, którzy sądzą według Słowa Bożego, stają się ostatecznymi sędziami.

Właściwe sądzenie jest rolą, która została nam powierzona przez Boga. Jest to część naszego chrześcijańskiego życia: „Nie sądźcie według widzenia, ale sprawiedliwy sąd sądźcie.”. (Ewangelia Jana 7:24). Celem sądu jest ocena owocu, wypróbowanie go i posmakowanie go oraz sprawdzenie, czy może być przyjemny Bogu. Nie patrz na owoc i nie mów, że jest brzydki. Nie oceniaj według wyglądu. Staraj się raczej patrzeć przez ludzkie serca. Upewnij się, że druga osoba rozumie ewangelię i wzrasta w wiedzy i poznaniu Pana. Jaki jest twój dobry skarb? Jeśli cenicie imię Pana w swoim sercu, wasze sądy będą słuszne.

Z całą pewnością mam nadzieję, że wszyscy osądzicie sprawiedliwy sąd. „Szukajcie Pana wszyscy pokorni na ziemi, którzy sąd jego czynicie; szukajcie sprawiedliwości, szukajcie pokory, snać się ukryjecie w dzień zapalczywości Pańskiej;” (Sofoniasz 2:3). Biblia, Słowo Boże jest twoim sądem. To jest twój miecz. Jeśli nie osądzasz, idziesz przez ten świat z potężną bronią, której nie używasz. Wzywam więc: osądzaj wszystko! To jest wola Boża względem Ciebie. Ale nigdy nie zapominaj o swoich osądach, którym towarzyszyć będzie miłosierdzie i współczucie, bo bez MIŁOŚCI jesteśmy niczym.

image_pdfŚciągnij PDFimage_printWydrukuj

2 komentarze do “Nie sądźcie, a nie bądziecie sądzeni (Ew. Łukasza 6:37-46)

 1. Weslug jakiej Biblii jest to napisanne???
  Pierwszy raz sie spotykam z jakas Ksiega Sofoniasza i Przypowiesciami Salomona 28,5:
  ,,Ludzie zli nie rozumieja sadu, ale ktorzy Pana szukaja rozumieja wszystko.”

  Nie tak jest w Ksiedze Przyslow 28,5 tylko inaczej i budzi pewne watpliwosci:
  ,,Zli ludzie nie rozumieja prawosci, a ktorzy szukaja Pana pojma ja cala”
  Ps.28,5
  To jednak nie to samo…???…
  Powinnp sie tez tak pisac, zeby bylo czytelne nie tylko dla piszacego, ale kazdego….???…
  Oprocz tego artykul napisany jest niezle!

  1. Witam i dziękuję za komentarz!
   Używamy Biblii Gdańskiej – nie uwspółcześnionej czy nowej, lecz tego pierwszego tłumaczenia z 1633 roku. Dla nas jest to wersja najlepsza i najpełniej będąca wiernym świadectwem Pana Jezusa Chrystusa.
   Księga Sofoniasza jest we wszystkich kanonach Biblii, jest to jeden z proroków mniejszych. Jest to czwarta księga „od końca” w Starym Testamencie.
   W odniesieniu do wspomnianej wątpliwości – „Którzy szukają Pana, rozumieją wszystko”, „Którzy szukają Pana pojmą całą prawość” – oba warianty przypominają nam, że warunkiem naszego zbawienia jest zrozumienie, że tylko Pan Jezus Chrystus wypełnił w pełni wymogi Bożej sprawiedliwości.
   Pozdrawiamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę